Akord D (D-dur)

Akord D (D-dur) to kolejny z popularnych akordów, od których wiele osób zaczyna naukę gry.

Istnieje kilka sposobów na zagranie akordu D-dur na gitarze. Wersja podstawowa (otwarta) zaczyna się od pierwszego progu i zawiera dźwięk D grany na otwartej strunie czwartej. Warto jednak znać również inne warianty tego akordu.

Akord D (D-dur) – jak zagrać?

Jak zagrać D-dur – dodatkowe wskazówki

W wersji otwartej brzmieć powinny tylko 4 pierwsze struny – możesz próbować uderzać tylko te struny, ale może to być trudne, zwłaszcza przy bardziej dynamicznej grze akordowej. W takim przypadku struny, które nie powinny wybrzmiewać czyli 5 i 6 najlepiej stłumić. Dotyczy to zwłaszcza struny 6. Dlaczego? Nienaciśnięta struna 5 daje dźwięk A, który występuje w akordzie D-dur – jeśli jej nie stłumisz, otrzymasz przewrót tego akordu – akord D/A (akord składa się z tych samych dźwięków, ale najniższym jest nie dźwięk D, tylko A). Struna 6, czyli dźwięk E w tym akordzie nie występuje w ogóle i będzie brzmiał po prostu źle.

Rzadko spotykanym sposobem, który ja stosuje jest tłumienie strun 5 i 6 małym palcem (4), który nie jest wykorzystywany do naciskania strun w tym akordzie 🙂

W wersji barowej na 5 progu możesz również zagrać palcem serdecznym (3) poprzeczkę na 7 progu naciskając 3 struny, zamiast używać do tego 3 palców – ta wersja może być łatwiejsza, zwłaszcza przy akordach granych na dalszych progach.

Akord D (D-dur) – dźwięki

Akord D-dur składa się z dźwięków D, F# oraz A – są to pierwszy, trzeci i piąty stopień gamy C-dur.

Interwały występujące w tym akordzie to:

  • tercja wielka pomiędzy dźwiękami D i F#,
  • tercja mała pomiędzy dźwiękami F# i A.

Akord D (D-dur) w tonacjach

Akord D-dur występuje naturalnie w tonacjach durowych:

oraz tonacjach molowych: